Dlaczego UE podpisała umowę handlową z Japonią?

Dlaczego UE podpisała umowę handlową z Japonią?

Umowa o partnerstwie gospodarczym pomiędzy UE a Japonią otworzyła europejskim przedsiębiorcom rynek japoński, wprowadziła zapisy o ochronie europejskich produktów żywnościowych i napojów oraz zagwarantowała przestrzeganie standardów bezpieczeństwa przy produkcji żywności i w kwestii ochrony środowiska.

Read more

Umowa niesie też ważne przesłanie: protekcjonizm przed niczym nas nie chroni. Efektem podnoszenia cen na importowane produkty jest na dłuższą metę jedynie wzrost kosztów dla konsumentów i europejskich producentów dóbr. Dzięki obniżeniu ceł na odzież, produkty rolne i inne towary umowa zwiększa liczbę miejsc pracy związanych z eksportem do Japonii, która w tej chwili szacowana jest na ponad 600 tysięcy.

W lipcu 2017 roku, kiedy przyjęto ramowe ustalenia umowy, Japonia była trzecim co do wielkości rynkiem konsumenckim na świecie, lecz tylko siódmym krajem na liście największych odbiorców eksportu z UE. Jest szansa, że to się zmieni. Dla przykładu w ciągu pięciu lat po zawarciu podobnej umowy z Koreą Południową eksport UE do tego kraju wzrósł o 55 %.

Przejdź do góry