Co umowy handlowe UE dają rolnikom w moim kraju?

Co umowy handlowe UE dają rolnikom w moim kraju?

Umowy handlowe stają się coraz ważniejsze dla rolników w Unii Europejskiej. 90 % wzrostu światowego zapotrzebowania na żywność i napoje w ciągu najbliższych 10–15 lat zanotują kraje poza Europą. Umowy handlowe UE mogą pomóc rolnikom wykorzystać tę szansę, dzięki zmniejszaniu ceł i przyspieszeniu procedur.

Read more

Badanie przeprowadzone niedawno przez Komisję Europejską pokazało, że wzrost eksportu związany z umowami handlowymi UE z Meksykiem, Koreą Południową i Szwajcarią pozwolił na utrzymanie blisko 20 tys. miejsc pracy w rolnictwie i przemyśle spożywczym w całej Europie.

W zamian za obniżenie ceł na importowane towary umowy handlowe wprowadziły ograniczenia co do ilości eksportowanych do Europy produktów. UE zleciła niedawno analizę wpływu 12 przyszłych umów handlowych. Jej autorzy przewidują rozwój sektorów związanych z produkcją mleczną i wieprzowiną oraz potencjalne wyzwania stojące przed producentami wołowiny i ryżu.

W rezultacie Unia zdecydowała nadal działać zgodnie z zasadą ograniczonego otwierania rynku w szczególnie wrażliwych sektorach. Dla przykładu w podpisanej niedawno umowie z Kanadą zezwolono na sprowadzanie w ciągu pięciu lat 45 838 ton wołowiny zwolnionej z opłat celnych, co stanowi zaledwie 0,6 % konsumpcji w całej UE.

Przejdź do góry