Umowy handlowe służą małym czy wielkim firmom?

Umowy handlowe służą małym czy wielkim firmom?

Małe przedsiębiorstwa, które eksportują, rozwijają się średnio siedem razy szybciej niż te, które działają tylko na rynku krajowym.

Read more

Europejskie przedsiębiorstwa każdego dnia eksportują towary o wartości setek milionów euro do państw na całym świecie – od Chin po RPA. 80 % eksporterów to małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 osób. Jest ich w UE ponad 600 tysięcy.

Jednocześnie eksporterzy stają przed ogromnymi wyzwaniami. Skomplikowane przepisy i taryfy celne obciążają mniejsze firmy kosztami, których nie są w stanie ponieść, w odróżnieniu od ich większych konkurentów. Umowy handlowe UE mają znieść te obciążenia, ponieważ małe przedsiębiorstwa, które eksportują, rozwijają się średnio siedem razy szybciej niż te, które działają tylko na rynku krajowym.

Porozumienia handlowe są też pomocne dla dużych przedsiębiorstw z siedzibą na terenie UE – mogą więcej eksportować oraz importować surowce do produkcji finalnych produktów. Oprócz korporacji europejskich firmy mające zagranicznych właścicieli zatrudniają w UE ponad 7 mln osób.

Jednak duże przedsiębiorstwa niekoniecznie potrzebują umów handlowych, gdyż mają zasoby, aby badać nowe, zagraniczne rynki. To małe firmy w większym stopniu korzystają z uproszczonych zasad handlowych. Dlatego, zgodnie ze swoją nową strategią, podczas negocjowania umów handlowych UE zwraca szczególną uwagę na bariery handlowe, utrudniające rozwój małych przedsiębiorstw. Wyzwaniem pozostaje informowanie mniejszych firm o możliwościach wynikających z tych porozumień i pomoc, aby mogły z nich skorzystać.

Z badań i analiz Światowej Organizacji Handlu wynika, że kiedy na nowych rynkach pojawiają się nowe możliwości, najszybciej korzystają z nich właśnie prężne małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Przejdź do góry